Haber

Türkiye sıcaktan kavururken onlar sobayı yakıyor

Türkiye’nin birçok yerinde hava sıcaklığı mevsim normlarını aşarak rekor seviyelere ulaşırken, gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkının 20 derece olduğu, geçiş ikliminin yaşandığı Gümüşhane’de gündüzleri bu durum tamamen farklı ama akşam saatlerinde

Güneşin etkisini yitirmesiyle birlikte şehir merkezinde bile sıcak hava etkisini gösterirken, yüksek kesimlerde sobalarda çıtırdayan odun ateşi etrafında insanlar ısınıyor.

AKŞAMLAR SOBA YANIYOR

Sakinlik ve huzur arayanların vazgeçilmez adresi olan yüksek rakımlı Gümüşhane yaylaları serin ve temiz havasıyla dikkat çekerken, keşfedilmeyi bekleyen bir doğal hazine olan yaylalarda temmuz ayının son günleri de dahil olmak üzere istisnasız her akşam sobalar yakılmaktadır.

Denizden 2 bin rakımlı Dörtkonak yaylasında ailesiyle birlikte kalan Sare Balki, bir aydır yaylada olduklarını ve her gece soba yakmak zorunda kaldıklarını söyledi.

ŞANSLARINI DİYORLAR

Balki, temmuz ayı olmasına rağmen gündüzleri sıcak, akşamları soğuk olduğu için bu sırada soba yaktıklarını kaydetti. “Bir aydır yayladayız ve geldiğimizden beri her akşam soba yakıyoruz. Yakmazsak üşüyoruz. Sabah dışarı çıktığımda çimenler ıslanıyor, hep üşüyor.” dizlerime kadar ıslanıyor sonra hasta oluyorum gündüzleri çok sıcak kısa kollu giyiyoruz akşamları ise soğuyor bu sefer kalın bir şeyler giyiyoruz bu durum hem güzel hem de kötü. Havalar ısınıyor ama Antalya’da sıcağa bir şey yapamazsınız. Klimayı açsanız bile hala çok sıcak. Şanslıyım.”söz konusu.

YAYLALAR YAZ BİTENE KADAR OKULLAR AÇILIYOR

Metin Balki ise “Akşamları hava soğuyor sobayı yakıyoruz. Yakmadan durmuyor. Sobanın ısınması keyifli ve keyifli. Gündüzleri çok sıcak, akşamları ise rüzgarın etkisiyle soğuk oluyor. Okullar açılıncaya kadar buradayız.”dedi.

Yüzde 60’ı dağ olmak üzere 430’dan fazla tescilli yaylası bulunan Gümüşhane, doğal güzelliklerle bezeli ve mistik bir atmosfere sahip bir coğrafya olarak biliniyor.

gerze-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu