Yaşam

Çocuklar Şiddete Eğilimli midir veya Gözlemlediklerini Taklit Eder mi? Şoke edici “Bobo Bebek” Deneyi

Davranışlarınızın çocuklarınızı ne ölçüde etkilediğini hiç düşündünüz mü? 1960’larda genetik, çevresel ve sosyal faktörlerin bir çocuğun gelişimini nasıl etkilediği hararetle tartışılan bir konuydu. Bobo Doll deneyi ise olayı tüm gerçekliğiyle ortaya koydu. anlattık… ?

Kaynak:https://www.simplypsychology.org/bobo…

Sosyal medyanın varlığından önce, 1960’lı yıllarda çocuğun gelişiminin genetik faktörlerden mi yoksa çevresel faktörlerden mi etkilendiği tartışılıyordu.

Davranış psikolojisinin önemli isimlerinden Albert Bandura, bu sorunun cevabını bulmak için 1965 yılında ‘Bobo Doll (Hacıyatmaz)’ adını verdiği deneyi gerçekleştirdi.

Deneye yaşları 3-6 arasında değişen 36 kız ve 36 erkek katılmıştır; Deney öncesinde çocukların saldırganlık düzeyleri gözlendi.

Saldırganlık düzeylerinin eşit olması için puanlama sistemi kullanılarak çocuklar kız ve erkek sayıları eşit olacak şekilde üç farklı kümeye ayrılmıştır.

İlk set kontrol seti olarak kaldı. İkinci kümeye saldırgan bir aktör gösterildi ve üçüncü kümeye saldırgan olmayan bir aktör gösterildi.

Agresif kadın oyuncu ikinci sette 6 kız ve 6 erkeğe gösterildi. Diğer yarısı saldırgan bir erkek oyuncu olarak gösterildi.

Üçüncü kümede de aynı durum tekrarlandı.

Çocuklar deney için farklı odalara götürülerek oradaki oyuncaklarla oynamaları ve resim çizmeleri istendi.

İlk set kontrol seti olduğu için onlara oyuncu gösterilmedi.

Ancak ikinci setteki oyuncular yaklaşık 10 dakika boyunca yumruk, tekme, çekiç ve havaya fırlatma gibi çeşitli şiddet eylemleri gerçekleştirdi.

Öte yandan “vur, tekmele” gibi cümleler kurdular.

Üçüncü sette agresif olmayan oyuncular oyuncaklarla güzel oynadı ve başörtüsüne saldırmadı.

Daha sonra çocuklar çeşitli oyuncaklarla başka bir odaya götürüldü; ancak çocukların bu oyuncaklarla oynamasına izin verilmedi.

Diğer çocukların oynayabilmesi için ayırdıkları söylendi. Buradaki amaç çocuklarda hayal kırıklığı duygusunu uyandırmaktı.

Son olarak çocuklar hem agresif hem de agresif olmayan farklı oyuncaklarla dolu bir odaya alındı. Oyuncuların şiddet uyguladığı odada bir de bobo bebek vardı.

Deney sonunda yapılan gözlemlerde saldırgan aktörler kümesindeki çocukların dağılmayan bebeğe karşı saldırgan davranışlar sergiledikleri görülmüştür.

Erkeklerin şiddet içeren davranışlarda bulunma olasılığının kızlara göre üç kat daha fazla olduğu bulundu.

Deneyin sonuçları, Bandura’nın sosyal öğrenme teorisini güçlendirdi: çocuklar, şiddet vb. Davranışları çevrelerinden gözlem yoluyla öğrenirler.

Genetik faktörleri tek bir deneyle yok saymak mümkün değil ama yetişkinleri gözlemleyen çocuklar davranışlarını normal ve yanlış olarak kabul etme eğiliminde oluyorlar. Bu yüzden nasıl davrandığımıza dikkat etmeliyiz…

Bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlara git…

haber-seydiler.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu