Haber

Almanya’dan Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler için ilaç kampanyası

Almanya Federal Sağlık Bakanı, 6 Şubat’ta Maraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Almanya’nın Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler için ilaç kampanyası düzenleyeceğini duyurdu.

Lauterbach, 20 Şubat Pazartesi günü başkent Berlin’de düzenlenmesi planlanan bağış kampanyasının, Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler için ilaç ve tıbbi malzeme toplamayı amaçladığını söyledi.

Türkiye’nin Berlin Başkonsolosluğu ile iş birliği içinde Berlin’de bir yardım tepesi planlamak istediğini kaydeden Sağlık Bakanı Lauterbach, ‘ilaç firmalarını ve tıp dünyasını yardıma çağırdığını ve acil ihtiyaç listesi gönderdiğini’ söyledi.

“TIBBİ YARDIM ALMAYAN ÇOK KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ”

Deprem bölgelerinde kanser ilaçlarından çocuk ilaçlarına kadar her türlü tıbbi malzemede eksiklik olduğunun altını çizen Bakan Lauterbach, ‘tıbbi yardım alamayan çok sayıda depremzede hayatını kaybetti’ dedi. Lauterbach, birçok şirketin zirveye katılmasını beklediğini de belirtti.

Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı’nın (AFAD) yaptığı açıklamaya göre, 16 Şubat saat 23.30 itibarıyla Maraş, Antep, Urfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elazığ depremleri nedeniyle. kayıp.

Birleşmiş Milletler’in (BM) paylaştığı bilgilere göre, Suriye’de meydana gelen sarsıntılar nedeniyle hükümetin kontrolündeki bölgelerde bin 400, muhalefetin kontrolündeki bölgelerde ise 4 bin 600 kişi hayatını kaybetti. (DW Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu