Ekonomi

Trump Şirketler Grubu vergi kaçırmaktan 1,6 milyon dolar para cezasına çarptırıldı

Davaya bakan New York Yargıcı, Trump Şirketler Grubu’nun iki yan kuruluşu olan Trump Inc.’dir. ve Trump, Maaş ve Muhasebe’ye 1,6 milyon dolar para cezası verdi.

New York yasalarına göre şirketlere benzer vergi kaçakçılığı ve dolandırıcılık davaları sonucunda en fazla 1,6 milyon dolar para cezası verilebilecek.

Trump Şirketler Grubu’nun bu cezayı rahatlıkla ödeyebileceği ancak büyük hata mahkumiyeti nedeniyle bundan sonra kredi ve ihale alma imkanlarının etkilenebileceği kaydedildi.

Trump veya aile üyelerinden herhangi birinin bu dava için rastgele bir ceza alması beklenmiyor.

Öte yandan New York Başsavcısı Letitia James, “Trump Örgütü’ne ait gökdelenler ve golf sahaları gibi varlıkların değerinin yanlış beyan edildiği” iddiasıyla Trump, en büyük üç çocuğu ve üst düzey yöneticileri aleyhine 250 milyon dolarlık bir fatura açtı. 10 yılı aşkın bir süredir mali tablolar”. Ayrı bir soruşturma sürüyor.

2018’de Manhattan Bölge Savcılığı, Trump’ın şirketlerindeki ticari uygulamalar, kayıt dışı ikramiyeler, mülk değerlemelerinde olası dolandırıcılık ve vergi ödemelerindeki usulsüzlükler gibi konulara ilişkin bir soruşturma başlattı.

Başsavcılık, 2 yılı aşkın süren soruşturma kapsamında toplanan delillere dayanarak ceza davası açılıp açılmayacağına karar vermek üzere jüri oluşturdu ve jüri, davanın açılmasına karar verdi. Türkiye’de 17 vergi kaçakçılığı suçlamasından suçlu bulundu.

Sanıklar arasında, şirketin mali işler sorumlusu Allen Weisselberg, Trump’a karşı duruşma öncesi savcılarla işbirliği yapmayı reddetti, ancak Ağustos 2022’de doğru ifade verdiği için 5 ay hapis ve yaklaşık 1,7 milyon dolar vergi yükümlülüğüne mahkum edildi. duruşma sırasında. savcılarla anlaşmaya vardı.

75 yaşındaki Weisselberg, önceki gün New York’taki Riker Island Hapishanesine götürüldü ve burada anlaşma kapsamında 5 ay hapis ve 1,7 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

Savunmanın savcılarla anlaşmaya varmaması halinde Weisselberg’in 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu